Home | Team Info | Truck Specs | Race Schedule & Points | Sponsors | Gallery | Links | Contact

37th Tecate SCORE BAJA 500
Round 3 of six-race 2005 SCORE Desert Series

June 3-5 at Ensenada, Mexico, 419.0 miles
Total Entries: 358 Total Starters: 345 Total Finishers: 180
T H E  O F F I C I A L  F I N I S H E R S
REVISED, JUNE 5 (3:30 p.m.-PDT)

PRO CARS & TRUCKS
SCORE TROPHY-TRUCK (Unlimited Production Trucks)--

1. Robby Gordon, Mooresville, N.C., Chevy CK1500, 9 hours, 10 minutes 32 seconds (45.66 miles per hour) (FIRST OVERALL 4-WHEEL VEHICLE); 2. Jason Baldwin, Laguna Beach, CA, Ford F-150, 9:17:07 (THIRD OVERALL 4-WHEEL VEHICLE); 3. Mark Post, San Juan Capistrano, CA/Curt LeDuc, Cherry Valley, CA, Ford F-150, 9:24:44 (FOURTH OVERALL 4-WHEEL VEHICLE); 4. Tim Herbst/Ed Herbst, Las Vegas, Ford F-150, 9:35:17 (SIXTH OVERALL 4-WHEEL VEHICLE); 5. Brian Collins, Las Vegas/Larry Ragland, Cave Creek, Ariz., Chevy Silverado, 9:42:29 (NINTH OVERALL 4-WHEEL VEHICLE); 6. Josh Baldwin, Newport Beach, CA, Ford F-150, 9:42:31 (10th OVERALL 4-WHEEL VEHICLE); 7. Marty Coyne/Travis Coyne, El Centro, CA, Ford F-150, 9:45:07; 8. Bob Shepard, Phoenix/Rick Geiser, Desert Hills, Ariz., Chevy CK1500, 9:55:06; 9. Gus Vildosola, Mexicali, Mexico/Rob MacCachren, Las Vegas, Ford F-150, 10:04:16; 10. Chad Ragland, Phoenix, Chevy Silverado, 10:12:35; 11. Nick Baldwin, Laguna Hills, CA, Ford F-150, 10:12:42; 12. Chet Huffman, Northridge, CA/Ted Willoughby, Moorpark, CA, Chevy Silverado, 10:19:16; 13. Michael Jakobson, Somis, CA/Todd Sanderson, Leucadia, CA, Chevy Silverado, 12:01:01; 14. Francisco Cervantes, Chula Vista, CA/Darren Skilton, Long Beach, CA, Chevy Camaro, 12:19:51; 15. Cameron Steele, San Clemente, CA/Ed Stout, Irvine, CA, Ford F-150, 12:39:38; 16. Scott Steinberger, Cypress, CA/Jesse Jones, Litchfield Park, Ariz., Ford F-150, 16:14:13.
(29 Starters, 16 Finishers)

CLASS 1 (Unlimited single or two-seaters)--

1. Andy McMillin/Scott McMillin, Poway, CA, Jimco-Chevy, 9:15:12 (45.28mph) (SECOND OVERALL 4-WHEEL VEHICLE); 2. Damen Jefferies, Oak Hills, CA, Porter-Chevy, 9:32:11 (43.94mph) (FIFTH OVERALL 4-WHEEL VEHICLE); 3. Brian Ickler, Poway, CA/Steve Sourapas, Rancho Santa Fe, CA, Jimco-Chevy, 9:36:04 (43.64mph) (SEVENTH OVERALL 4-WHEEL VEHICLE); 4. Corky McMillin, Bonita, CA/Gary Arnold, El Cajon, CA, Chenowth-Chevy, 9:40:53 (43.28mph) (EIGHTH OVERALL4-WHEEL VEHICLE); 5. Josh Rigsby/Steven Ewers, Santa Fe, New Mexico, Penhall-Chevy, 9:46:51 (42.84mph); 6. Ronny Wilson, Long Beach, CA/Bekki Wik, Las Vegas, Jimco-Chevy, 10:08:42 (41.30mph); 7. Martin Christensen, Escondido, CA/Dave Mason, Valley Center, CA, Jimco-BMW, 10:14:23 (40.92mph); 8. Pat Dean, Las Vegas, Bunderson-Chevy, 10:14:55 (40.88mph); 9. Michael James, Alpine, CA/David Mills, Oceanside, CA, Jimco-Chevy, 10:24:51; 10. Mark McMillin, El Cajon, CA/Brian Ewalt, Bonita, CA, Jimco-Chevy, 10:29:39; 11. Brian Parkhouse, Bell Gardens, CA/Tom Ridings, Long Beach, CA, Jimco-Chevy, 10:40:14; 12. Cam Thieriot, Occidental, CA/Malcolm Smith, Riverside, CA, Gordon-Chevy, 10:52:00; 13. B.J. Richardson/John Gaughan, Las Vegas, Bunderson-Chevy, 11:34:30; 14. Rich Ronco/Ray Miranda, Glendale, Ariz., Tatum, 11:47:25; 15. Gary Weyhrich/Mark Weyhrich, Troutdale, Ore., Jimco-Chevy, 12:02:00; 16. Troy Herbst, Las Vegas/Larry Roeseler, Hesperia, CA, Smithbuilt-Ford, 13:18:03.
(31 Starters, 16 Finishers)

CLASS 1-2/1600 (VW-powered, single or two-seaters to 1600cc)--

1. Rob MacCachren/Bryan Freeman, Las Vegas, Fraley, 11;46:4 (36.56mph); 2. Sammy Ehrenberg, Las Vegas, Jimco, 12:01:18; 3. Brian Burgess, Riverside, CA, SPF, 12:10:49; 4. L.J. Kennedy, Orange, CA/Wayne Lacher, Capistrano Beach, CA, Porter, 12:15:14; 5. Adam Pfankuch, Carlsbad, CA, Amplified, 12:35:48; 6. Scott Wisdom, Lake Forest, CA, Mirage, 12:47:57; 7. Kevin Graves/Rick McCorty, El Cajon, CA, Jimco, 13:28:01; 8. Kevin Walsh/Jerry Walsh, San Diego, Bunderson, 14:27:23; 9. Caleb Gaddis, El Centro, CA, Curry, 14:39:27; 10. Edmundo Fernandez/Federico Montes, Ensenada, Mexico, Kokoy, 14:39:32; 11. Arturo Valezco/Abel Velazco, Beaumont, CA, Porter, 15:26:05; 12. Brent Parkhouse/Bart Parkhouse, Long Beach, CA, Mirage, 16:21:58; 13. Rick Boyer, Bakersfield, CA/David Caspino, Woodland Hills, CA, Lothringer, 16:27:06; 14. Matt Blanchard/Brent McKec, Tucson, Ariz., Dunrite, 16:34:05; 15. Rich Clark, Westlake Village, CA, Dunrite, 16:43:54; 16. Hector Garcia, Sonoyta, Mexico, Curry, 16:46:41; 17. Blaise Jackson, Valley Center, CA/Mike Sandoval, Fallbrook, CA, Meco, 17:46:58; 18. Carlos Escobedo/Ramiro Escobedo, Ensenada, Mexico, 16:09:21.
(38 Starters, 18 Finishers)

CLASS 3 (Short Wheelbase 4X4)--
(4 Starters, 0 Finishers)

CLASS 5 (Unlimited VW Baja Bugs)--

1. George Seeley, Glendale, CA, 13:51:04 (30.25mph); 2. Michelle Bruckmann/Vic Bruckmann, Lemon Grove, CA, 15:15:42; 3. Chris Bowman, Upland, CA/Jerry Longo, La Verne, CA, 18:59:45.
(9 Starters, 3 Finishers)

CLASS 5/1600 (1600cc VW Baja Bugs)--

1. Danny Ledezma, Chula Vista, CA/Mario Ledezma Jr., Menifee, CA, 14:11:28 (29.53mph); 2. Marcos Nunez/Norberto Rivera, Ensenada, Mexico, 15:27:46; 3. Ernesto Arambula/Hector Ramos, Ensenada, Mexico, 17:22:05; 4. Rogelio Valenzuela/Arulfo Valenzuela, Ensenada, Mexico, 17:37:44; 5. Mark McAnelly, Ramona, CA, 18:20:59; 6. Miguel Rosales/Roberto Green, Ensenada, Mexico, 18:29:15; 7. David Sanchez, Hesperia, CA, 18:45:18; 8. Ernie Negrete/Archie Negrete, San Diego, 18:59:45.
(23 Starters, 8 Finishers)

CLASS 7 (Open mini trucks)--

1. Doug Siewert, Fallbrook, CA/Dan Fresh, San Juan Capistrano, CA, Chevy S-10, 12:42:55 (32.95mph); 2. Craig Turner, Yorba Linda, CA, Ford Ranger, 13:54:30; 3. Barry Karakas, Oak Hills, CA, Toyota Tacoma, 15:06:37; 4. Jaime Medina, San Ysidro, CA, Ford Ranger, 16:21:25; 5. Matt Carter, San Diego/Danny Kunz, Carlsbad, CA, Ford Ranger, 18:42:16.
(11 Starters, 5 Finishers)

CLASS 7S (Stock mini trucks)--

1. John Holmes, Olivenhain, CA/Scot Jones, San Clemente, CA, Ford Ranger, 17:14:21 (24.31mph).
(9 Starters, 1 Finisher)

CLASS 7SX (Modified, open mini trucks)--

1. Luis A. Valdes, Ensenada, Mexico, Ford Ranger, 18:59:45 (22.08mph).
(7 Starters, 1 Finisher)

CLASS 8 (Full-sized two-wheel drive trucks)--

1. Todd Wyllie, New River, Ariz./Greg Stultz, Phoenix, Chevy C1500, 11:34:42 (36.19mph); 2. Nick Vanderwey, Buckeye, Ariz./Michael Vanderwey, Phoenix, GMC Sierra, 11:47:02.
(8 Starters, 2 Finishers)

CLASS 9 (VW-powered, Short wheelbase, single or two-seaters)--

1. Eric Fisher/Hector Sarabia, Ensenada, Mexico, Garibay, 18:59:44 (22.06mph); 2. Sigal Greenberg/John Hallal, Desert Hills, Ariz., Chenowth, 18:59:45.
(5 Starters, 2 Finishers)

CLASS 10 (Single or two-seaters to 1650cc)--

1. Lobsam Yee/Angel Barajas, Tijuana, Mexico, Jimco-Honda, 10:11:18 (41.13mph); 2. Ron Dalke, Tucson, Ariz., Tatum-Toyota, 10:37:10; 3. Phillip Finch, Alpine, CA/Kirk Howerton, Oceanside, CA, Chenowth-Honda, 10:38:02; 4. John Cooley, Santee, CA/Dave Richardson, La Mesa, CA, Alumi Craft-VW, 10:41:32; 5. Javier Robles, Mexicali, Mexico, Jimco-VW, 11:21:00; 6. Travis Brookshire/Joel Whitted, Alpine, CA, Jimco-Honda, 12:32:13;
(20 Starters, 6 Finishers)

SCORE LITE (VW-powered, Limited single-1776cc-or two-seaters-1835cc)--

1. Arturo Honold/Ricardo Malo, Mexicali, Mexico, Curry, 11:08:26 (37.61mph); 2. Tom Watson/Tim Noe, El Centro, CA, Jimco, 11:21:33; 3. Stan Potter, San Marcos, CA/Dan Worley, Encinitas, CA, Jimco, 11:22:15; 4. Mike Halliday, Riverside, CA/Kevin Davis, Chino Hills, CA, Jimco, 11:30:12; 5. James Golden, Newport Beach, CA/Jason Hatz, San Diego, Jimco, 12:32:45; 6. Jason Batulis, San Clemente, CA/Matt Sodaro, Los Angeles, Prep By Jake, 12:39:47; 7. Chuck Sacks, Canyon Lake, CA/Gregg Ryan, Temecula, CA, Chenowth, 12:48:55; 8. Craig Brabant, Hesperia, CA/Regie Dunlap, Oak Hills, CA, Dunrite, 13:19:04; 9. Jim Vick, San Clemente, CA/Matt Drever, Dana Point, CA, Penhall, 14:32:26; 10. Ken Stroud, Alpine, CA/Steve Gonzalez, Ramona, CA, Jimco, 14:38:15; 11. Victor Cesena/Victor H. Cesena, Cabo San Lucas, Mexico, Prep By Jake, 16:01:36; 12. Duane Reinert, San Diego/Jamie Campbell, Katy, Texas, D&D, 16:02:10; 13. Mike Belk, Coachella, CA/Greg Foster, Orange, CA, Porter, 16:31:48; 14. Ruben Gutierrez, Hemet, CA/Mark Agee, San Diego, Porter, 18:37:56; 15. Mark Kyle, Austin, Texas/Larry Nash, San Luis Obispo, CA, Mirage, 18:49:05.
(22 Starters, 15 Finishers)

CLASS 11 (Stock VW Sedans)--
(4 Starters, 0 Finishers)

STOCK FULL (Stock, Full-sized trucks)--
(5 Starters, 0 Finishers)

STOCK MINI (Stock, Mini-sized trucks)--
(1 Starter, 0 Finishers)

PROTRUCK (Limited Production Trucks)--

1. Jim Nuckles/Jeff Dickerson, Brawley, CA, Ford F-150, 10:39:06 (39.34mph); 2. Al Hogan, Columbus, Mont./Darren Donnes, Billings, Mont., Ford F-150, 10:39:28; 3. Gustavo Vildosola Jr., Mexicali, Mexico/Walt Virack, Vista, CA, Toyota Tundra, 11:43:10; 4. Richard Voss, Cupertino, CA/John Niewdehner, San Jose, CA, Ford F-150, 13:57:03; 5. Tony Licitra, Bend, Ore./Dr. Macrae Glass, Kingman, Ariz., Chevy Silverado, 15:58:36; 6. Eric Hardin/Jared Hardin, Anaheim, CA, GMC Sierra, 18:55:28; 7. Rick L. Johnson, Oak Hills, CA/Dan Cardone, Huntington Beach, CA, Toyota Tundra, 18:59:45.
(13 Starters, 7 Finishers)

PRO MOTOCRCYCLES
CLASS 22 (250cc or more)--

1. Mike Childress, Wrightwood, CA/Mouse McCoy, Santa Monica, CA, Honda XR650R, 8:40:25 (48.31mph) (FIRST OVERALL MOTORCYCLE); 2. Steve Hengeveld, Oak Hills, CA/Johnny Campbell, San Clemente, Calif, Honda XR650R, 8:49:45 (SECOND OVERALL MOTORCYCLE); 3. Robby Bell, Murrieta, CA/Kendall Norman, Santa Barbara, CA, Honda XR650R, 9:08:16 (THIRD OVERALL MOTORCYCLE); 4. Chris Blais, Apple Valley, CA/Andy Grider, Los Olivos, CA, KTM 660 Rally, 9:10:48 (FOURTH OVERALL MOTORCYCLE); 5. Shaun Hanson, Murrieta, CA/Joseph Picchiottino, Hemet, CA/Terry Picchiottino, Murrieta, CA, Honda XR650R, 10:01:00; 6. Marc Francke, Marina Del Rey, CA/Dale Herron, Reseda, CA/Adam Neuwirth, Los Angeles, Honda XR650Rm 10:08:34; 7. Curt Insley, San Juan Capistrano, CA/Todd Winslow, Clovis, CA/Traver Insley, San Clemente, CA, Honda XR650R, 10:09:55; 8. Gary Cluff/Scott Rucker/David Schutte, Mesa, Ariz., Honda XR650R, 10:33:10; 9. Brian Pinard, Murietta, CA/Taber Murphy, E. Wenatchee, Wash., Honda XR650R, 10:57:51; 10. Steven Thompson/Nick Thompson, Long Beach, CA/Dave Myers, Paramount, CA, Honda XR650R, 11:07:25; 11. Richard Litten/Dean Sharpe, San Diego/Isaac Molina, Spring Valley, CA, KTM EXC525, 11:23:10; 12. Rancisco Ascolani, Calexico, CA/Ivan Estrada/Ricardo de la Pena, Mexicali, Mexico, Honda XR650R, 11:36:56; 13. Martyn Atkins, Glendale, CA/James Pluta, Valley Village, CA/Freddie Cardenas, Los Angeles, 12:06:53.
(13 Starters, 13 Finishers)

CLASS 21 (126cc to 250cc)--

1. Tim Morton, Escondido, CA/Salvador Hernandez, Ensenada, Mexico, Honda CRFX250, 9:47:22 (42.80mph); 2. Joe Desrosiers, San Marcos, CA/Mark Daniels, Oxnard, CA, Yamaha YZ250, 10:15:53; 3. Kevin Johnson, Vista, CA/Ryan Gustine, San Diego, Yamaha YZ250, 10:29:49; 4. Juan Moreno/Jaime Sanoja, Tijuana, Mexico, KTM EXC250, 11:04:34; 5. Jim Townsend, Orange, CA/Mark Gorgone, Chino Hills, CA, Honda CRF250X, 11:58:56.
(5 Starters, 5 Finishers)

CLASS 30 (Riders over 30 years old)--

1. Gerardo Rojas, Vicente Guerrero, Mexico/Arturo Salas, Tijuana, Mexico, Honda XR650R, 9:35:57 (43.65mph); 2. Victor Villalobos/Francisco Septien, Ensenada, Mexico, Honda XR650R, 10:04:23; 3. Rodolfo Iribe, San Ysidro, CA/Roib Barnum, Phelan, CA, Honda XR680, 10:04:23; 4. J. David Ruvalcaba/Rogelio Pando/Leonel Ruvalcaba, Ensenada, Mexico, Honda XR650R, 10:15:12; 5. Jason Smith, Fallbrook, CA, Honda XR650R, 10:29:02; 6. Joey Lane, El Cajon, CA/Loren Dimond, Santee, CA/Steve Fenton, Descanso, CA, KTM 525EXC, 10:33:32; 7. Corey Keysar, Colorado Springs, Colo./Rick Sparks, Centailia, Wash., Honda XR650R, 10:38:13; 8. Sergio Vega/Manuel Luna, Ensenada, Mexico, BMW HP, 10:57:09; 9. Mike Crawford/Steve Crawford, Phoenix, Honda XR650R, 10:57:44; 10. Jimmy Lewis, Costa Mesa, CA/Tim Morton, Excondido, CA/Dave Donatoni, Thousand Oaks, CA, BMW HP2, 11:24:14; 11. Stuart Gilred, Solvang, CA/Gaylon Nuestel, Solana Beach, CA, Honda XR650R, 11:31:37; 12. Robert Garcia, Whittier, CA/Jason Seamans, Anaheim Hills, CA, Yamaha WR450F, 13:54:04.
(14 Starters, 12 Finishers)

CLASS 40 (Riders over 40 years old)--

1. Jim O’Neal, Chatsworth, CA/Tim Withers, Pepeekeo, Hawaii/Jeff Kaplan, Newbury Park, CA, Honda XR650R, 9:43:18 (43.10mph); 2. Rich Binckley, Woodinville, Wash./Paul Ostbo, Cle Elum, Wash., Honda CRF450X, 9:46:06; 3. Dana Reed, Rescue, CA/Shawn Black, Stockton, CA, Honda XR650R, 10:09:04; 4. Greg Fountain, Lake Forest, CA/Mike Martin Jr., Garden Grove, CA, Yamaha WR450, 10:10:08; 5. Michael Laenger, Sherman Oaks, CA/Kent Perkins, Bakersfield, CA, Honda XR650R, 10:12:37; 6. Mike Kay, San Clemente, CA/Brian Schmuckle, Encinitas, CA/Rob Barnum, Phelan, CA, Husqvarna TE510, 11:41:09; 7. Jeff Alter/Scott McMannus/Scott Burch, Laguna Beach, CA, Honda XR650R, 8. Jack Burger, Solana Beach, CA, Honda CRF450X, 12:26:13.
(8 Starters, 8 Finishers)

CLASS 50 (Riders over 50 years old)-- (3 Starters, 3 Finishers)
1. Elizaburo Karasawa/Susumu Ishii, Japan, Honda XR650R, 10:42:12 (39.15mph);
2. Jim O’Neal, Chatsworth, CA/Doug Heil, Glendora, CA/Rick Gill, Carpinteria, CA, Honda XR650R, 11:25:21;
3. Doug Smith, Monrovia, CA/Gene Dempsey/Sam Dempsey, Oak Hills, CA, Honda XR650R, 11:55:10.

PRO ATVs
CLASS 25 (over 251cc)--
(14 Starters, 9 Finishers)
1. Josh Frederick, Moapa, Nev./Cyle Chislock, Murrieta, CA/Levi Marana, Hemet, CA, Honda TRX450R, 10:16:14 (48.80mph) (FIRST OVERALL ATV);
2. Wes Miller, Fallbrook, CA, Yamaha YFZ450, 10:20:25 (SECOND OVERALL ATV);
3. Francisco Ruano, San Diego/Gerardo Sepulveda, Chula Vista, CA/Rafael Pinedo, Tijuana, Mexico, Honda TRX450R, 10:21:02 (THIRD OVERALL ATV);
4. Javier Robles Jr., Mexicali, Mexico, Honda 250R, 10:45:21;
5. Eric Hernandez/Christian Fernandez, El Paso, Texas, Polaris Predator, 11:01:41;
6. Nick Nelson, Tehachapi, CA/Jeff Anderson, San Bernardino, CA/Jason Greenhaw, Bakersfield, CA, Honda TRX450R, 11:08:02;
7. Ryan Wheeler, El Cajon, CA/Allen White, San Diego, Bombardier DS650X, 11:29:00;
8. Joselito Muro, National City, CA/Gabriel Velazquez, San Ysidro, CA/Rafael Rubio, San Diego, Honda TRX450R, 11:45:00;
9. Kevin Thompson/Josh Fink, Phoenix, Yamaha YFZ45018:56:45.

CLASS 24 (under 251cc)-- (1 Starter, 1 Finisher)
1. Kirk Shreier, Phoenix/Shiloh Strunk, Tucson, Ariz./Joshua Edwards, Peoria, Ariz., Honda TRX250R, 10:57:05 (38.26mph)

SPORTSMAN
OVERALL SPT CAR--
(7 Starters, 2 Finishers)
Heidi Steele, San Clemente, CA/Justin Smith, Capistrano Beach, CA, Stout Industry-VW, 16:35:21 (25.26mph).

OVERALL SPT TRUCK-- (3 Starters, 0 Finishers)

OVERALL SPT M/C>250cc-- (27 Starters, 18 Finishers)
Robert Laughlin, Solvang, CA, 10:24:21 (40.27mph)

OVERALL SPT M/C<250cc--(1 Starter, 1 Finisher)
John Burton, Ludington, Mich./Brent Carr, Tucson, Ariz., 12:57:41 (32.33mph)

OVERALL SPT ATV--(10 Starters, 5 Finishers)
Gil Castro, Chula Vista, CA/Guillermo Malpica, San Diego, Honda TRX450R, 10:57:06 (38.26mph)

37th Tecate SCORE Baja 500 Top Overall Finishers
Cars & Trucks
1. Robby Gordon, Mooresville, N.C., Chevy CK1500, 9 hours, 10 minutes 32 seconds (45.66 miles per hour) (SCORE TROPHY-TRUCK)
2. Andy McMillin/Scott McMillin, Poway, CA, Jimco-Chevy, 9:15:12 (45.28mph) (CLASS 1)
3. Jason Baldwin, Laguna Beach, CA, Ford F-150, 9:17:07 (45.13mph) (SCORE TROPHY-TRUCK)
4. Mark Post, San Juan Capistrano, CA/Curt LeDuc, Cherry Valley, CA, Ford F-150, 9:24:44 (44.52mph (SCORE TROPHY-TRUCK)
5. Damen Jefferies, Oak Hills, CA, Porter-Chevy, 9:32:11 (43.94mph) (CLASS 1)
6. Tim Herbst/Ed Herbst, Las Vegas, Ford F-150, 9:35:17 (43.70mph) (SCORE TROPHY-TRUCK)
7. Brian Ickler, Poway, CA/Steve Sourapas, Rancho Santa Fe, CA, Jimco-Chevy, 9:36:04 (43.64mph) (CLASS 1)
8. Corky McMillin, Bonita, CA/Gary Arnold, El Cajon, CA, Chenowth-Chevy, 9:40:53 (43.28mph) (CLASS 1)
9. Brian Collins, Las Vegas/Larry Ragland, Cave Creek, Ariz., Chevy Silverado, 9:42:29 (43.16mph) (SCORE TROPHY-TRUCK)
10. Josh Baldwin, Newport Beach, CA, Ford F-150, 9:42:31 (43.16mph) SCORE TROPHY-TRUCK)
11. Josh Rigsby/Steven Ewers, Santa Fe, New Mexico, Penhall-Chevy, 9:46:51 (42.84mph) (CLASS 1)
12. Bob Shepard, Phoenix/Rick Geiser, Desert Hills, Ariz., Chevy CK1500, 9:55:06 (42.25mph) (SCORE TROPHY-TRUCK)
13. Marty Coyne/Travis Coyne, El Centro, CA, Ford F-150, 9:55:07 (42.25mph) (SCORE TROPHY-TRUCK)
14. Gus Vildosola, Mexicali, Mexico/Rob MacCachren, Las Vegas, Ford F-150, 10:04:16 (41.60mph) (SCORE TROPHY-TRUCK)
15. Ronny Wilson, Long Beach, CA/Bekki Wik, Las Vegas, Jimco-Chevy, 10:08:42 (41.30mph) (CLASS 1)
16. Lobsam Yee/Angel Barajas, Tijuana, Mexico, Jimco-Honda, 10:11:18 (41.13mph) (CLASS 10)
17. Chad Ragland, Phoenix, Chevy Silverado, 10:12:35 (41.04mph) (SCORE TROPHY-TRUCK)
18. Nick Baldwin, Laguna Hills, CA, Ford F-150, 10:12:42 (41.03mph) (SCORE TROPHY-TRUCK)
19. Martin Christensen, Escondido, CA/Dave Mason, Valley Center, CA, Jimco-BMW, 10:14:23 (40.92mph) (CLASS 1)
20. Pat Dean, Las Vegas, Bunderson-Chevy, 10:14:55 (40.88mph) (CLASS 1)

Motorcycles
1. Mike Childress
, Wrightwood, CA/Mouse McCoy, Santa Monica, CA, Honda XR650R, 8:40:25 (48.31mph) (CLASS 22)
2. Steve Hengeveld, Oak Hills, CA/Johnny Campbell, San Clemente, Calif, Honda XR650R, 8:49:45 (47.46mph) (CLASSS 22)
3. Robby Bell, Murrieta, CA/Kendall Norman, Santa Barbara, CA, Honda XR650R, 9:08:16 (45.85mph) (CLASS 22)
4. Chris Blais, Apple Valley, CA/Andy Grider, Los Olivos, CA, KTM 660 Rally, 9:10:48 (45.64mph) (CLASS 22)
5. 300x Gerardo Rojas, Vicente Guerrero, Mexico/Arturo Salas, Tijuana, Mexico, Honda XR650R, 9:35:57 (43.65mph (CLASS 30)

ATVs
1. Josh Frederick
, Moapa, Nev./Cyle Chislock, Murrieta, CA/Levi Marana, Hemet, CA, Honda TRX450R, 10:16:14 (48.80mph) (CLASS 25)
2. Wes Miller, Fallbrook, CA, Yamaha YFZ450, 10:20:25 (40.52mph) (CLASS 25)
3. Francisco Ruano, San Diego/Gerardo Sepulveda, Chula Vista, CA/Rafael Pinedo, Tijuana, Mexico, Honda TRX450R, 10:21:02 (40.48mph (CLASS 25)

Tecate SCORE Baja 500
A l l - T i m e  O v e r a l l  C h a m p i o n s

Year Cars & Trucks/Motorcycles (second line)
1969 Bud Ekins/Guy Jones
Doug Douglas/Jim McClurg
1970 Parnelli Jones
Bill Silverthorn/Gene Fetty
1971 Bobby Ferro
Malcolm Smith/J.N. Roberts
1972 Bobby Ferro
Gene Fetty/Bill Silverthorn
1973 Parnelli Jones
Howard Utsey/Mickey Quade
1974 Ivan Stewart/Bill Hrynko
Al Baker/Steve Holladay
1975 Ivan Stewart
Larry Roeseler/Bruce Ogilvie
1976 Bobby Ferro/Ivan Stewart
Larry Roeseler/A.C. Bakken
1977 Ivan Stewart
Larry Roeseler/Jack Johnson
1978 Bud Feldkamp/Malcolm Smith
Brent Wallingsford/Scot Harden
1979 Malcolm Smith/Bud Feldkamp
Jack Johnson
1980 Bob Gordon
Bruce Ogilvie/Chuck Miller
1981 Malcolm Smith/Bill Newbury
Larry Roeseler/Bruce Ogilvie
1982 Larry Ragland
Larry Roeseler/Chuck Miller
1983 Corky & Scott McMillin
Dan Ashcraft
1984 Larry Ragland
Dan Smith/Dan Ashcraft
1985 Ron Gardner/Bud Feldkamp
Kurt Pfeiffer/Scot Harden
1986 Corky & Scott McMillin
Garth Sweetland/Scot Harden
1987 Bob Gordon/Tim Crabtree
Larry Roeseler/Ted Hunnicutt Jr.
1988 Mark McMillin
Dan Ashcraft/Kurt Pfeiffer
1989 Robby Gordon
(no motorcycles)
1990 Robby Gordon
Larry Roeseler/Danny LaPorte
1991 Ivan Stewart
Garth Sweetland/Paul Krause
1992 Ivan Stewart
Larry Roeseler/T. Hunnicutt Jr./P. Krause
1993 Ivan Stewart
Danny Hamel/L. Roeseler/T. Hunnicutt Jr.
1994 Ivan Stewart
Paul Krause/Ted Hunnicutt Jr.
1995 Curt LeDuc
Paul Krause/Craig Smith
1996 Rob MacCachren
Paul Krause/Ty Davis
1997 Ivan Stewart
Johnny Campbell/Bruce Ogilvie
1998 Ivan Stewart
Johnny Campbell/Bruce Ogilvie
1999 Ivan Stewart
Jonah Street/Torsten Borstrom
2000 Larry Ragland
Jonah Street/Steve Hengeveld
2001 Mark McMillin
Steve Hengeveld/Jonah Street
2002 Troy Herbst/Larry Roeseler
Steve Hengeveld/Johnny Campbell
2003 Troy Herbst/Larry Roeseler
Steve Hengeveld/Johnny Campbell
2004 Alan Pflueger
Steve Hengeveld/Johnny Campbell
2005

Multiple Overall Champions
Cars & Trucks
11
Ivan Stewart
Larry Roeseler*
4 Malcolm Smith**
3 Larry Ragland
Bud Feldkamp
Bobby Ferro
2 Bob Gordon
Robby Gordon
Troy Herbst
Parnelli Jones
Corky McMillin
Mark McMillin
Scott McMillin
*Nine on motorcycle
**One on motorcycle
Motorcycles
5 Paul Krause
Bruce Ogilvie
Steve Hengeveld
Johnny Campbell
4 Ted Hunnicutt Jr.
3 Jonah Street
Scot Harden
2 Gene Fetty
Jack Johnson
Chuck Miller
Kurt Pfeiffer
Bil Silverthorn

For information contact:
SCORE International at its Los Angeles headquarters
(818) 225-8402 or visit
the official 2005 SCORE Desert Series website at:
www.score-international.com

For Sponsorship Information, contact:
  Mark Handley (760) 750-1905


 
Next Race:
June 5-7 2009: Baja 500

2009 News:
10/25: Score: We're back & Racing the Baja 500

News Archives:
10/25: BitD: HT400 Deciding Race of Season
10/24: SCORE: 18 True Grit Drivers Remain
10/20: SCORE: 300 Baja 1000 Entries Expected
10/17: Solar: Help-U-Sell Sponsorship
10/10: SCORE: Legendary Baja 1000
10/06: SCORE: Baja 1000 Draw
09/30: Solar: Bay Club Sponsorship
09/23: SCORE: 2006 Schedule Announced
09/22: SCORE: Baja 500 Prime Time Special
09/19: SCORE: NBC & OLN TV Schedule
09/16: Solar: Primm 300 Race Recap
09/16: Solar: Nevada Desert Takes Its Toll
09/15: SCORE: Point Leaders after Primm
09/13: Solar: Prime Synthetics Sponsorship
09/12: SCORE: Collins Captures Overall
09/12: SCORE: Primm 300 Notes & Quotes
09/07: BitD: Vegas To Reno Letter & Updates
08/24: Solar: Lincoln Electric Sponsorship
05/27: SCORE: Final Races to Appear on TV
03/25: SOLAR: Another Magazine Appearance

News Archives

 

 


For Finance Information, contact:

Mark Handley (760) 613-3122

For Sponsorship Information, contact:
Mark Handley (760) 613-3122


[Top]
Home | Team Info | Truck Specs | Race Schedule & Points
Sponsors | Gallery | Links | Contact
© 2003-05 DesertRacing.com - All Rights Reserved