Home | Team Info | Truck Specs | Race Schedule & Points | Sponsors | Gallery | Links | Contact

11th SCORE Laughlin Desert Challenge
Round 1, 2005 SCORE Desert Series
January 16, 2005 at Laughlin, Nev.

Total Starters: 229, Total Finishers: 116
January 16, 2005

F I N I S H E R S
PRO CARS & TRUCKS
Top Overall Finishers

1. Dale Ebberts, Canyon Lake, AZ, Jimco-Toyota, Class 1, 1 hour, 34, minutes, 41 seconds (55.89 miles per hour)
2. Dale Dondel, Hemet, AZ, Chevy Silverado, SCORE Trophy-Truck, 1:35:08 (55.501)
3. Steve Sourapas, Rancho Santa Fe, AZ, Ford F-150, SCORE Trophy-Truck, 1:37:48 (53.99)
4. Gary Weyhrich, Troutdale, OR, Jimco-Chevy,Class 1, 1:37:53 (53.94)
5. Mark Weyhrich, Troutdale, OR, Jimco-Chevy, Class 1, 1:38:30 (53.60)
6. Rich Ronco, Glendale, Ariz., Tatum-Chevy, Class 1, 1:39:36 (53.01)
7. Mark McMillin, El Cajon, AZ, Jimco-Chevy, Class 1, 1:39:51 (52:87)
8. Andy McMillin/Scott McMillin, Poway, AZ, Jimco-Chevy, Class 1, 1:39:57 (52:82)
9. Scott Steinberger, Cypress, -Jesse Jones, Litchfield Park, Ariz., Ford F-150, SCORE Trophy-Truck, 1:43:03 (51.23)
10. Todd Wyllie, New River, Ariz., Chevy C1500, Class 8, 01:45 (50.27)
11. Jim Nuckles/Jeff Dickerson, Brawley, AZ, Ford F-150, Protruck, 1:45:12 (50.19)
12. Kash Vessels, San Marcos, AZ, Jimco-Toyota, Class 10, 1:45:38 (49.98)
13. Darren Hardesty, Ramona, AZ, Alumi Craft-VW, Class 10, 1:45:42 (49.95)
14. Mike Voyles, Temecula, -Dwaine Walters, Valley Center, AZ, Ford F-150, Protruck, 1:47:00 (49.35)
15. John Gould, Anaheim, AZ, Playtech-Chevy, Class 1, 1:48:03 (48.87)
16. Rick Ellison, Selma, -Bill Witt, Henderson, Nev., Jimco-Honda, Class 10, 1:48:09 (48.82)
17. Jim Anderson, Claremont, AZ, Dunrite-VW, Class 10, 1:48:38 (48.61)
18. Josh Rigby/Steven Ewers, Santa Fe, N. M., Penhall-Chevy, Class 1, 1:50:39 (47.72)
19. Dave Raimonde, Phoenix, Chevy C1500, Class 8, 1:50:54 (47.61)
20. Robert Naughton, Flagstaff, Ariz., Suspensions Unlimited, SCORE Lite, 1:50:56 (47.60)

SCORE TROPHY-TRUCK (Unlimited Production Trucks, 88 miles) –
1. Dale Dondel, Hemet, AZ, Chevy Silverado, 1 hour, 35 minutes, 8 seconds (55.501 miles per hour), 2. Steve Sourapas, Rancho Santa Fe, AZ, Ford F-150, 1:37:48, 3. Scott Steinberger, Cypress, -Jesse Jones, Litchfield Park, Ariz., Ford F-150, 1:43:03, 4. Josh Baldwin, Newport Beach, AZ, Ford F-150, 1:52:36, 5. Bob Shepherd, Phoenix, Chevy Silverado, 1:53:38 (23 Starters, 5 Finishers).

CLASS 1 (Unlimited single or two-seater, 88 miles) –
1. Dale Ebberts, Canyon Lake, AZ, Jimco-Toyota, 1:34:41 (55.765 mph), 2. Gary Weyhrich, Troutdale, OR, Jimco-Chevy, 1:37:53, 3. Mark Weyhrich, Troutdale, OR, Jimco-Chevy, 1:38:30, 4. Rich Ronco, Glendale, Ariz., Tatum-Chevy, 1:39:36, 5. Mark McMillin, El Cajon, AZ, Jimco-Chevy, 1:39:51, 6. Andy McMillin/Scott McMillin, Poway, AZ, Jimco-Chevy, 1:39:57, 7. John Gould, Anaheim, AZ, Playtech-Chevy, 1:48:03, 8. Josh Rigby/Steven Ewers, Santa Fe, N. M., Penhall-Chevy, 1:50:39, 9. Kevin McMullen, Phoenix, McMullen-Chevy, 1:51:14, 10. John Marking, El Cajon, -Danny Anderson, Las Vegas, Jimco-Chevy, 1:53:54, 11. Jeff Quinn, Irvine, AZ, Jimco-Chevy, 1:54:16 (26 Starters, 11 Finishers).

CLASS 1-2/1600 (VW-powered, single or two-seaters to 1600cc, 88 miles) –
1. Adam Pfankuch, Carlsbad, AZ, Ampfly, 1:57:25 (44.968 mph), 2. Rob MacCachren/Bryan Freeman, Las Vegas, Fraley, 1:59:50, 3. Travis Fletcher, Westminster, AZ, Baja Shop, 2:00:08, 4. Randy Jones, Simi Valley, AZ, Bunderson, 2::02:36, 5. L.J. Kennedy, Orange, AZ, Porter, 2:03:26, 6. Rick Boyer, Bakersfield, AZ, Lothringer, 2:03:50, 7. Brian Burgess, Riverside, AZ, SPF, 2:04:04, 8. Caleb Gaddis, El Centro, AZ, Tubler Frame, 2:05:04, 9. Dave Hendrickson/Robby Hendrickson, Murrietta, AZ, Raceco, 2:05:19, 10. Sammy Ehrenberg, Las Vegas, Jimco, 2:05:30, 11. Lorenzo Rodriguez, Covina, AZ, Lothringer, 2:05:35, 12. Scott Wisdom, Lake Forest, AZ, Mirage, 2:06:03, 13. Andrew Rusich, Riverside, AZ, Jimco, 2:06:36, 14. Frank Wagner, Apple Valley, AZ, JFK, 2:06:54, 15. Arden Dennington, Tracy, AZ, Fraley, 2:07:05, 16. Hiram Duran, Tecate, AZ, Neth, 2:07:26, 17. Eli Yee, Tijuana, Mexico, Fraley, 2:08:25, 18. Rodrigo Ampudia Jr., Ensenada, Mexico, Fraley, 2:08:26, 19. Matt Gumz, Barstow, AZ, Lothringer, 2:09:43, 20. Jay Kirchmann, Temecula, AZ, Chenowth, 2:13:51, 21. David Caspino, Woodland Hills, -Mike Imai, Lothringer, 2:14:03; 22. Keith Ayers, Peoria, Ariz., Chenowth, 2:14:41, 23. Tony Murray, Santa Ana, AZ, Jimco, 2:16:18, 24. Ken Tapert, Henderson, Nev., Porter, 2:16:20, 25. Matt Cullen, Long Beach, AZ, Suspension Unlimited, 2:16:58, 26. Mike Leung, Tucson, Ariz., Don Johnson, 2:17:41, 27. Eddy Gonzalez, Chula Vista, AZ, Jimco, 2:32:16, 28. Arturo Gutierrez, MecAZ, AZ, Chenowth, 2:33:00, 29. Arturo Velazco/Abel Velazco, Beaumont, AZ, Porter, 2:33:31, 30. Jose Reyes, Chula Vista, AZ, Jimco, 1:20:50 (46 Starters, 30 Finishers).

CLASS 3 (Short Wheelbase 4X4, 66 miles) –
1. Donald Moss, Sacramento, -Kenneth Moss, Marysville, AZ, Ford Bronco, 1:49:50 (36.055 mph), 2. Salvador Cervantes, Covina, AZ, 2:15:54 (4 Starters, 2 Finishers).

CLASS 5 (Unlimited VW Baja Bugs, 88 miles) –
1. Chris Bowman, Upland, AZ, 2:03:00 (42.927 mph), 2. Kevin Carr, San Diego, 2:16:08 (3 Starters, 2 Finishers).

CLASS 5/1600 (1600cc VW Baja Bug, 88 miles) –
1. Jeffrey Sack, Huntington Beach, AZ, 2:16:06 (38.795 mph), 2. Billy Gereghty, Lake Havasu City, Ariz., 2:17:27, 3. Marcos Nunez/Norberto Rivera, Ensenada, Mexico, 2:18:13, 4. Ernie Negrete, Ensenada, Mexico, 2:19:10, 5. David Sanchez/Nataly Sanchez, Hesperia, AZ, 2:23:56, 6. Ruben Garcia, Downey, AZ, 2:25:56, 7. Mario Reynoso, Tijuana, Mexico, 2:29:05, 8. Steve Landis, Los Alamitos, AZ, 2:29:22 (12 Starters, 8 finishers)

CLASS 7 (Open mini trucks, 88 miles) –
1. Craig Turner, Yorba Linda, AZ, Ford Ranger, 1:55:26 (45.741 mph), 2. Victor Herrera Jr./Victor Herrera, Tijuana, Mexico, 1:57:07, 3. Barry Karakas, Oak Hills, AZ, Toyota Tacoma, 1:59:36, 4. Scott Brady, Buellton, AZ, 2:01:01, 5. Hector Salazar, Ensenada, Mexico/Porfirio Gutierrez, Tijuana, Mexico, Ford Ranger, 2:04:38, 6. Dan Chamlee, Summerland, AZ, Ford Ranger, 2:09:14 (12 Starters, 6 Finishers).

CLASS 7S (Stock mini trucks, 66 miles) –
1. John Holmes, Olivenhain, AZ, Ford Ranger, 1:40:08 (39.547 mph), 2. Tyler Fox, Ramona, -Steve Martz, San Marcos, AZ, Ford Ranger, 1:42:12, 3. Tim Braden, Agua Dulce, AZ, 1:48:47, 4. Ted Moncure/Nick Moncure, Long Beach, AZ, Toyota Tacoma, 2:21:24 (8 Starters, 4 Finishers).

CLASS 7SX (Modified, stock mini trucks, 66 miles) –
1. Greg Zamarripa, San Diego, Perry McNeil, Jr., Lemon Grove, AZ, Ford Ranger, 2:19:21 (28.418 mph), 2. Cody Swanty, Kingman, Ariz., Jeep Comanche, 2:26:28 (4 Starters, 2 Finishers).

CLASS 8 (Full-sized two-wheel drive trucks, 88 miles) –
1. Todd Wyllie, New River, Ariz., Chevy C1500, 1:45:02 (50.270 mph), 2. Dave Raimonde, Phoenix, Chevy C1500, 1:50:54, 3. Greg Adler, Manhattan Beach, AZ, Ford F-150, 1:58:32 (6 Starters, 3 Finishers).

CLASS 9 (VW-powered, Short wheelbase, single or two-seater, 88 miles) –
1. Eric Fisher/Hector Sarabia, Ensenada, Mexico, Garibay, 2:25:14 (36.355 mph), 2. Heath Mitchell, Kingman, Ariz., Mitchell Built, 2:26:43 (5 Starters, 2 Finishers).

CLASS 10 JASON HUNTER MEMORIAL RACE (Single or two-seaters to 1650cc, 88 miles) –
1. Kash Vessels, San Marcos, AZ, Jimco-Toyota, 1:45:38 (49.984 mph), 2. Darren Hardesty, Ramona, AZ, Alumi Craft-VW, 1:45:42, 3. Rick Ellison, Selma, -Bill Witt, Henderson, Nev., Jimco-Honda, 1:48:09, 4. Jim Anderson, :Claremont, AZ, Dunrite-VW, 1:48:38, 5. Phillip Finch, Alpine, -Tom Bryant, Ramona, AZ, Chenowth-Honda, 1:51:14, 6 Ron Dalke, Tucson, Ariz., Tatum-Toyota, 1:51:53, 7. George Erl, Huntington Beach, -Steve Myers, Newport Beach, AZ, Jimco-Toyota, 1:53:16, 8. Eduardo Gonzalez, Chula Vista, AZ, Dunrite-Honda, 1:54:28, 9. Travis Brookshire, Alpine, -Joel Whitted, Alpine, AZ, Jimco-Honda, 2:00:48, 10. Brandon Aymar/Jeremy Aymar, Santee, AZ, Elite-Honda, 2:01:35, 11. Tom Ridings, Long Beach, AZ, Jimco-Honda, 2:03:25, 12. Rudy Cortez, Henderson, Nev./Carlos Cortez, Las Vegas, Kreger Wicks VW, 2:05:12, 13. Edgar Avalos, El Paseo, Mexico/Oscar Tejeda, Juarez, Mexico, 2:11:34, 14. Bart VanVoorhis/Lee Oligas, Petaluma, AZ, Dunrite-Honda, 2:20:10 (33 Starters, 14 Finishers).

SCORE LITE (VW-powered, Limited single-1776cc-or two-seaters-1835cc, 88 miles) –
1. Robert Naughton, Flagstaff, Ariz., Suspensions Unlimited, 1:50:56 (47.596 mph), 2. James Golden, Newport Beach, -Jason Hatz, San Diego, Jimco, 1:51:07, 3. Tom Watson/Tim Noe, El Centro, AZ, Jimco, 1:51:18, 4, Vic Bruckmann, Lemon Grove, -Rob MacCachren, Las Vegas, Jimco, 1:51:30, 5. Jake Batulis, San Clemente, AZ, Prep by Jake, 1:52:08, 6. Jim Greenway, Ojai, -Ty Godde, Palmdale, AZ, Jimco, 1:52:56, 7. Mitch Mitchell, Laguna Beach, AZ, Kragar, 1:57:53, 8. Arturo Honold, Mexicali, Mexico, Jimco, 1:57:56, 9. Ken Stroud, Alpine, AZ, Jimco, 1:59:56, 10. Mark Kyle, Austin, Texas/Larry Nash, San Luis Obispo, AZ, Mirage, 2:05:13, 11. Bill Stoner, Glendale, Ariz., Tatum, 2:08:41, 12. Mike Belk, Coachella, -Greg Foster, Orange, AZ, Porter, 2:09:47 (16 Starters, 12 Finishers).

CLASS 11 (Stock VW Sedans, 44 miles) –
1. Scott Pellerin, Romoland, AZ, 1:23:42 (31.541 mph), 2. Steve Patton, Palm Springs, AZ, 1:30:09, 3. Eric Solorzano/Felipe Ortega, Tijuana, Mexico, 1:31:38, 4. Brian Thompson, Bloomington, AZ, 1:41:29 (5 Starters, 4 Finishers).

STOCK FULL (Stock, Full-sized trucks, 66 miles) –
1. Terry Henn, Walnut, AZ, Hummer H1, 1:47:24 (36.872 mph), 2. John Griffin, Mission Viejo, -Mike Sabbarese, Huntington Beach, AZ, Hummer H1, 2:02:15 (5 Starters, 2 Finishers).

Protruck (Limited Production Trucks, 88 miles) –
1. Jim Nuckles/Jeff Dickerson, Brawley, AZ, Ford F-150, 1:45:12 (50.190 mph), 2. Mike Voyles, Temecula, -Dwaine Walters, Valley Center, AZ, Ford F-150, 1:47:00, 3. Al Hogan, Columbus, Mont., Ford F-150, 1:52:28, 4. Craig Smith/Jason Corfman, Brawley, AZ, Ford F-150, 1:52:46, 5. Gustavo Vildosola Jr., Mexicali, Mexico, Toyota Tundra, 1:53:21, 6. J. R. Stanley, San Clemente, AZ, Ford F-150, 2:06:57, 7. Rick L. Johnson, Oak Hills, -Rick D. Johnson, Barstow, AZ, Toyota Tundra, 2:22:18 (12 Starters, 7 Finishers).

SPORTSMAN
OVERALL SPORTSMAN CAR
(66 miles) –
1. Robert Fallers, Peoria, -Rick Hammer, Tempe, Ariz., Coyote, 1:34:55 (41.721 mph) (5 Starters, 1 Finisher).
SPORTSMAN TRUCK (66 miles) –
1. Mark Growe, Placentia, AZ, Ford Ranger, 1:59:45 (33.069 mph) (4 Starters, 1 Finisher).

For information contact:
SCORE International at its Los Angeles headquarters
(818) 225-8402 or visit
the official 2005 SCORE Desert Series website at:
www.score-international.com

For Sponsorship Information, contact:
  Mark Handley (760) 750-1905


 
Next Race:
June 5-7 2009: Baja 500

2009 News:
10/25: Score: We're back & Racing the Baja 500

News Archives:
10/25: BitD: HT400 Deciding Race of Season
10/24: SCORE: 18 True Grit Drivers Remain
10/20: SCORE: 300 Baja 1000 Entries Expected
10/17: Solar: Help-U-Sell Sponsorship
10/10: SCORE: Legendary Baja 1000
10/06: SCORE: Baja 1000 Draw
09/30: Solar: Bay Club Sponsorship
09/23: SCORE: 2006 Schedule Announced
09/22: SCORE: Baja 500 Prime Time Special
09/19: SCORE: NBC & OLN TV Schedule
09/16: Solar: Primm 300 Race Recap
09/16: Solar: Nevada Desert Takes Its Toll
09/15: SCORE: Point Leaders after Primm
09/13: Solar: Prime Synthetics Sponsorship
09/12: SCORE: Collins Captures Overall
09/12: SCORE: Primm 300 Notes & Quotes
09/07: BitD: Vegas To Reno Letter & Updates
08/24: Solar: Lincoln Electric Sponsorship
05/27: SCORE: Final Races to Appear on TV
03/25: SOLAR: Another Magazine Appearance

News Archives

 

 


For Finance Information, contact:

Mark Handley (760) 613-3122

For Sponsorship Information, contact:
Mark Handley (760) 613-3122


[Top]
Home | Team Info | Truck Specs | Race Schedule & Points
Sponsors | Gallery | Links | Contact
© 2003-05 DesertRacing.com - All Rights Reserved